Problem masne jetre se javlja kada su jetrene ćelije preplavljene masnoćom, dok je uvećana jetra češće znak osnovnog zdravstvenog problema kao što su bolest jetre, srčane insuficijencije ili rak.
Jetra predstavlja ključan organ u ljudskom tijelu, odgovoran za filtriranje toksina i otpadnih materija. S obzirom na ključnu ulogu jetre, važno je pratiti njeno zdravlje, konsultovati se sa stručnjacima i spriječiti ozbiljne zdravstvene probleme.
U tom smislu, često se spominje povećana jetra ili masna jetra. Koliko su ove zdravstvene poteškoće ozbiljne, koji su simptomi i kako se liječe?
Šta je hepatomegalija – uvećana jetra?
Hepatomegalija je stanje u kojem jetra postaje povećana, što ukazuje da je organ nadut iznad svoje uobičajene veličine. Ovaj problem može biti posljedica upale (hepatitisa), nakupljanja masnoće ili čak razvoja karcinoma, stoga je važno reagovati na prve simptome.
Uzroci uvećane jetre
Hepatitis povezan sa alkoholom, bilo hronični ili akutni
Toksični hepatitis, često zbog predoziranja lekovima
Virusni hepatitis usled infekcije hepatitisom A, B ili C
Masna bolest jetre, zbog alkohola ili metaboličkog sindroma
Mononukleoza, uobičajena virusna infekcija
Manje uobičajeni uzroci hepatomegalije su:
Genetski poremećaji
…
A šta je masna jetra?
Bolest masne jetre (FLD) je stanje koje uključuje nakupljanje viška masti u jetri. Poznatija kao steatoza jetre, obično ne uzrokuje ozbiljne probleme, ali može dovesti do ozbiljnih oštećenja organa. Većina pacijenata ne pokazuje simptome većinu vremena.
Povećana konzumacija alkohola može povećati rizik od oboljenja masne jetre. Vremenom, prekomjerna konzumacija alkohola dovodi do nakupljanja masti u jetri i otežava njen rad.
Dobra vijest je da se ovo može sprečiti ili zaustaviti promjenom životnog stila.
Uzroci masne jetre:
Za oboljenje kao što je masna jetra, uzrok je često u našim svakodnevnim navikama i životnom stilu – nezdrava ishrana, prekomjerno konzumiranje alkohola, dugotrajna upotreba određenih lijekova…
Mnoge stečene ili nasljedne poremećaje metabolizma masti mogu uzrokovati nakupljanje masti u jetri, a među najčešćim su:
upotreba toksina i određenih lijekova (prekomjerna konzumacija alkohola šteti jetri, dok kortikosteroidi, kontracepcijske pilule itd. mogu uzrokovati prekomjerno taloženje masti)
nezdrava ishrana (gojaznost, dijabetes, kao i alkoholizam)
nasljedne bolesti (Wilsonova bolest, cistična fibroza)
virusne infekcije (hepatitis C)
Simptomi masne jetre:
Pacijenti sa masnom jetrom često nemaju simptome dok bolest ne napreduje u ozbiljnu fazu. Kada se pojave, simptomi mogu uključivati:
Bol u stomaku ili osjećaj težine u gornjem desnom dijelu
Mučnina, gubitak apetita i/ili tjelesne težine
Žutilo kože i beonjača (žutica)
Nadutost stomaka i nogu
Gubitak tjelesne težine
Umor, dezorijentacija i slabost
Znaci ozbiljnijih problema sa masnom jetrom uključuju:
Žućkasta koža i beonjače
Modrice
Crni urin
Otečen stomak
Povraćanje krvi
Crna stolica
Svrab kože