Interesovanje za kupovinu kuća za jedan evro u Italiji je veliko posljednjih godina, a mnogi su odlučili da kupe imanja u napuštenim gradovima zemlje.
Ipak, dok su gradovi poput Musomelija na Siciliji i Zungolija u Kampaniji uspjeli prodati napuštene stanove strancima željnim života po italijanskom, neki se bore da prodaju svoje prazne domove, piše CNN.
Među njima je Patrica, malo udaljeno srednjovjekovno selo sa svega 3.000 stanovnika južno od Rima, gdje je više od 40 imanja napušteno još u ranim 1900-im.
Smještena na stjenovitom platou sa pogledom na dolinu Sako u centralnoj Italiji, Patrica je idilično mjesto, ali život ovdje nije bio lak za lokalno stanovništvo u prošlosti.
Kako su napuštene kuće…
Mnogi su otišli u potrazi za boljom budućnošću negdje drugdje, ostavljajući svoje domove prazne godinama.
Pokušavajući udahnuti novi život umirućem selu, gradonačelnik Lucio Fjordaliso pokušava slijediti primjer drugih italijanskih sela koja su svoje prazne domove prodala za jedan evro ili više. Do sada, nije imao velikog uspjeha.
„Prvo smo identificirali sve napuštene kuće i poslali zvaničan poziv prvobitnim vlasnicima da se jave kako bi predali svoje dotrajale porodične nekretnine, ali smo uspjeli prodati samo dvije kuće za jedan evro“, rekao je Fiordaliso za CNN.
Localne vlasti u gradovima prepuštenim zemljotresima i prirodnim katastrofama imaju ovlaštenje da prodaju napuštene kuće bez dozvole vlasnika, ali to nije slučaj za Patricu i slične gradove.
„Prvo nam treba saglasnost vlasnika, ili njihovih nasljednika, da raspolagažemo njihovim starim kućama,“ kaže Fiordaliso.
„Tek tada možemo ponuditi ove nekretnine na prodaju uz njihov pristanak, a taj proces čini se vrlo kompliciranim. Skoro nemogućim.“
Fiordaliso objašnjava da je grad dobio „potvrdan odgovor“ od 10 vlasnika nakon što je poslao „javni poziv za uključivanje u projekat kuća od jednog evra“, ali su se oni povukli u posljednji trenutak. Ostali nikada nisu odgovorili.
„Većina rođaka koji dijele istu imovinu bila u sukobu“
On smatra da su oni koji su promijenili mišljenje možda to učinili zbog problema sa drugim rođacima koji su imali dijelove iste imovine.
Napuštene zgrade u starim italijanskim gradovima ponekad su podijeljene među više nasljednika koji posjeduju samo dio – kao što su kupatila, balkoni, kuhinje – i ništa se, prema italijanskom zakonu, ne može prodati bez pismene saglasnosti svih nasljednika.
U prošlosti je zabilježeno da djeca nasljeđuju dijelove svoje porodične kuće, uključujući dijelove zemlje, bunare i voćnjake.
Ali nema uvijek garancije da će rođaci ostati u dobrim odnosima ili biti u kontaktu godinama.
„Prodaja kuća od jednog evra zapela je jer je većina rođaka koji dijele istu imovinu bila u sukobu, nisu se mogli dogovoriti oko prodaje, neki su jedva komunicirali ili se poznavali, drugi su živjeli u udaljenim gradovima ili čak u inozemstvu…“, rekao je gradonačelnik.
Prema Fjordalisu, vrlo je teško pronaći potomke vlasnika koji su davno emigrirali u inozemstvo, uglavnom u SAD, Kanadu i Argentinu i možda su nosili različita prezimena, ili su italijansku imovinu prenijeli strancima.
„To je kao traženje igle u plastu sijena“, dodao je on.
Jedine dvije napuštene kuće koje je Patrica uspjela prodati u sklopu svoje sheme od jednog evra bile su potpuno u vlasništvu dvojice mještana, izvještava N1.
Izvor: ( nova.rs / NovostiPlus.info )