21.8 C
Beograd
Nedjelja, 20 travnja, 2025

Najnovije vesti

Ne, vi niste jedini: Mnogi su primijetili loš trend u kvizu “Potjera”, a mlade naučnice su to i dokazale

- Advertisement -

Foto:Privatna arhiva

- Advertisement -

Dok ste gledali popularni kviz “Potera”, možda ste primijetili razliku u tretmanu takmičara prema njihovom spolu. Naučna istraživanja su potvrdila ove razlike, a grupa naučnica je podijelila svoje nalaze i zaključke.

Istraživanje koje su sprovele Ivana Milenković, Lara Perić, Neda Bralović i Nevena Mijailović pokazalo je različite pristupe prema takmičarima u kvizu “Potera” u zavisnosti od njihovog pola. U razgovoru za Nova.rs otkrile su detalje svog istraživanja i zaključke do kojih su došle.

Foto:Privatna arhiva

“Primijetile smo određene razlike u tretmanu muških i ženskih takmičara tokom kviza. Počele smo da istražujemo ove razlike, primijetile smo da ih i drugi ljudi primećuju, te smo odlučile da sprovedemo psihološko istraživanje kako bismo potvrdile naša zapažanja”, izjavile su za Nova.rs i opisale svoj pristup istraživanju.

“Izabrale smo dovoljan broj epizoda kviza “Potera” kako bismo primijenile statističke testove, unaprijed se dogovorile o detaljima analize i načinu beleženja rezultata. Kviz “Potera” je bio idealan za istraživanje odnosa prema ženama u kvizovima, jer su tragači nudili različite ponude u zamjenu za lakši ili teži nastavak igre, što je pružilo objektivne podatke. Primijetile smo da su iznosi ponuđeni ženama značajno povoljniji u odnosu na muškarce, kako za manje, tako i za veće iznose. Takođe, uočile smo razlike u obraćanju tragača i voditelja prema takmičarkama i takmičarima u zavisnosti od pola. Rezultati su pokazali da postoji značajna razlika u tretmanu prema polu takmičara”, objasnile su autorke istraživanja.

Analizom 20 epizoda, primijetile su nekoliko situacija koje se ponavljaju u odnosu ekipe prema takmičarima.

“Osim razlika u ponuđenim iznosima, analizirale smo i suptilne razlike u jeziku koji se koristi prilikom obraćanja muškarcima i ženama. Postavile smo pretpostavku da izrazi i pohvale češće dolaze u razgovoru sa ženskim takmičarkama. Na primjer, tragači i voditelj češće koriste nazive poput ‘dama’ ili ‘gospodin’ u zavisnosti od pola takmičara. Ohrabrenja i pozitivni komentari takođe su češći u obraćanju ženama. Ovi rezultati ukazuju na preterano zaštitnički odnos prema ženama u kvizu ‘Potera'”, dodale su autorke.

Zaključak istraživanja potvrdio je postojanje razlika u tretmanu prema polu takmičara u kvizu “Potera”.

“Uočili smo da žene obično dobijaju povoljnije ponude u odnosu na muškarce, kako za manje, tako i za veće iznose. Osim toga, obraćanje prema ženama je značajno različito u odnosu na muškarce. Iako takav tretman često dolazi iz dobrih namjera, može biti kontraproduktivan jer održava stereotipe o slabijem polu. Smatramo da je važno da se takmičarke tretiraju jednako kao i takmičari kako bi se promovisala ravnopravnost i smanjilo stereotipno gledanje na žene”, zaključile su autorke.

Njihovo istraživanje privuklo je pažnju gledalaca kviza “Potera”, ali da li su rezultati doprli do produkcije nije poznato.

“Nismo obavještene o reakciji produkcije ili ekipe kviza, ali smatramo da je važno istraživati i ukazivati na suptilne razlike u tretmanu prema spolu. Nadamo se da će ovo istraživanje doprinijeti većoj svijesti o ovim pitanjima i promovisati ravnopravnost u kvizovima i svakodnevnom životu”, naglasile su autorke.

Izvor: ( nova.rs / NovostiPlus.info )

- Advertisement -

Latest Posts

Možda Vas zanima