Naučnik Ros Felouz tvrdi da je otkrio uzrok “faraonove kletve” koja je navodno uzrokovala smrt više od 20 ljudi koji su otvorili grobnicu kralja Tutankamona 1922. godine.
Drevni egipatski tekst prijeti “smrću od nepoznate bolesti” svakome ko uznemirava kraljevske mumificirane ostatke – ali Ros Felouz tvrdi da su smrti koje su uslijedile nakon otvaranja Tutankamonove grobnice imale drugi uzrok.
Istraživanje je otkrilo da je trovanje radijacijom prirodnim elementima koji sadrže uranijum i toksični otpad koji je namjerno stavljen u zapečaćeni trezor. Izloženost ovim supstancama mogla je dovesti do određenih oblika karcinoma, uključujući onaj od kojeg je preminuo arheolog Howard Carter – prva osoba koja je ušla u Tutankamonovu grobnicu prije više od 100 godina.
Felouzova teorija potvrđuje da je grobnica zaista bila “ukleta” – ali ne na natprirodan način, već zbog bioloških uzroka – suprotno od onoga što su sugerirali neki egipatski arheolozi, piše Daily Mail.
Karter je preminuo 1939. godine, najvjerojatnije od srčanog udara nakon duge borbe s limfomom Hodgkinovog tipa, koji utiče na imuni sistem – a trovanje zračenjem je bilo mogući uzrok. Lord Carnarvon, koji je također bio u grobnici, umro je od trovanja krvi pet mjeseci nakon otkrića. Ostali koji su učestvovali u iskopavanju umrli su od različitih bolesti, uključujući gušenje, moždani udar, dijabetes, srčane probleme, upalu pluća, trovanje, malariju i izloženost rendgenskim zrakama – svi u pedesetim godinama života. Čak je i britanski egiptolog Arthur Weigall, optužen za širenje “mita” o prokletstvu – preminuo od raka u 54. godini.
Ipak, natpisi pronađeni u drugim grobnicama širom Egipta sugeriraju da su drevni ljudi, osim kletvi, poznavali i otrove.
Studija Felouza, objavljena u Journal of Scientific Exploration, navodi da su visoki nivoi radijacije dokumentovani i u ostacima grobnica Stare kraljevine, na dvije lokacije u Gizi i u nekoliko podzemnih grobnica u Sakari. Isti slučaj je i s čitavom grobnicom Ozirisa u Gizi.
Felouz je primijetio da je intenzivna radijacija povezana s kamnatim sanducima. Profesor Robert Templ primijetio je da su napravljeni od bazalta, što ukazuje da su “bili izvor radijacije, za razliku od općih tragova prirodnog nivoa (radona) iz okolne krečnjačke stene.”
Druga istraživanja su izmjerila koncentraciju radona na različitim lokacijama u grobnicama u Sakari. Radon je nusprodukt raspada uranijuma, s poluživotom od 3,8 dana. Koncentracije radona u okolini su pronađene na šest lokacija kroz ruševine Sakare.
Posude iskopane ispod Stepenaste piramide navodno su sadržavale do 200 tona nepoznatih supstanci – što ukazuje da su otrovi bili zakopani zajedno s mumificiranim ostacima.
“Prijavljena jaka radijacija ruševinama grobnica je labavo pripisana prirodnoj pozadini stena”, rekao je Felouz. “Međutim, nivoi su neuobičajeno visoki i lokalizirani, što nije u skladu s karakteristikama krečnjačke podloge, ali implicira prisustvo nekog drugog, neobičnog izvora.”
Grupa Kartera je 1922. godine pronašla stepenice koje su vodile do Tutankamonove grobnice i provela nekoliko mjeseci istražujući. Tim je otvorio grobnu komoru i pronašao sarkofag u februaru sljedeće godine. Grobnica se smatra jednom od najraskošnijih otkrivenih u povijesti, puna dragocjenih artefakata namijenjenih pomaganju mladom faraonu na njegovom putovanju u zagrobni život. Naučnici nedavno rekonstruirali su izgled Tutankamona i pokazali svijetu kako je zapravo izgledao.
Izvor: ( nova.rs / NovostiPlus.info )