Pixabay
Fudbalski stadioni širom sveta postoje više vekova, a prvi veliki – stadion Harvard, otvoren je 1903. godine.
Od tada, stadioni su značajno menjali, postajući kulturne ikone i arhitektonska čuda. Od istorijskog do futurističkog dizajna, Planet Sport je izdvojio neke od najoriginalnijih fudbalskih stadiona na svetu.
Timsah Arena (Turska)
Ovaj stadion privlači pažnju širom sveta zbog jedinstvenog „krokodilskog“ dizajna, koji se prostire oko samog terena.
U okviru tog dizajna se nalazi i „krokodilska čeljust“, koja dostiže visinu od oko 42 metra i u koja mogu da uđu svi navijači i ljubitelji sporta.
Smešten u Bursi, na severozapadu Turske, stadion na dane utakmice osvetljava oči i zube krokodila, što je dodatni doživljaj za gledaoce i posetioce.
Timsah Arena, koja ima 43.361 mesto za gledaoce, je domaći teren fudbalerima Bursaspora, tima koji je danas drugoligaš, a koji je 2010. bio šampion Turske.
Estádio Municipal de Braga (Portugal)
Ovaj jedinstveni stadion u Portugalu je isklesan u steni. Dizajnirao ga je poznati portugalski arhitekta Eduardo Souto de Moura.
Stadion se nalazi na mestu nekadašnjeg kamenoloma i sastoji se samo od dva bočna niza, povezana čeličnim žicama.
Njegov projektant, Edvardo Soto de Moura, osvojio je Prickerovu nagradu za arhitekturu 2011. godine.
Kapacitet stadiona je 30.286, a dom je fudbalerima Brage, portugalskog prvoligaša.
Ottmar Hitzfeld Gspon Arena (Švajcarska)
Fudbalski stadion koji, u bukvalnom smislu, dostiže nove visine.
Smeštena u švajcarskim Alpima, Arena Otmar Hicfild nalazi se na oko 2.000 metara nadmorske visine i okružena je predivnim planinama, duplo višim od lokacije stadiona.
Zato sa pravom nosi titulu najvišeg fudbalskog stadiona u Evropi, koji tokom zime čak služi i kao skijalište.
Iako je okružen predivnim pejzažom, postoji i loša strana. Naime, često se dešava da lopta odleti preko litice, iako je postavljena mreža namenjena da to spreči.
Nazvan po slavnom nemačkom treneru Otmaru Hicfeldu, stadion predstavlja domaći teren amaterskom fudbalskom klubu FC Gspon i može da primi 7.500 gledalaca.
Mmbatho Stadium (Južna Afrika)
Dizajniran i izgrađen 1981. tokom aparthejda, stadion Mmbatho je četvrti najveći teren u Južnoj Africi.
Ima zanimljiv i pomalo nepraktičan dizajn, sa tribinama u vidu uzdignutih betonskih blokova, koji nisu okrenuti direktno ka terenu.
Takav dizajn je doveo do nedostatka stalnih zakupaca, uprkos kapacitetu od 59.000 mesta, a stadion koristi samo lokalni univerzitet za potrebe treninga i povremene prijateljske utakmice.
Stadion Voždovac (Srbija)
Ako ste se ikada pitali kako može da se iskombinuje odlazak u šoping i na utakmicu, odgovor na to pitanje daje stadion FK Voždovac u Beogradu.
Nalazi se na krovu tržnog centra „Stadion“ u beogradskom naselju Braće Jerković, na 24 metra iznad nivoa zemlje.
Teren je od veštačke trave, dok su tribine kapaciteta 5.200.
Kako se navodi na sajtu FK Voždovac, prva zvanična utakmica na ovom stadionu je odigrana 31. avgusta 2013. godine, kada se domaća ekipa sastala sa FK Jagodinom u okviru Superlige Srbije.
Igralište Batarija (Hrvatska)
Teško da postoji još neki fudbalski stadion koji se nalazi između dva lokaliteta Svetske baštine UNESKO.
Upravo je Igralište Batarija smešteno između dve srednjevekovne tvrđave iz 15. veka. Iza jednog gola se nalazi Kula sv. Marka, a iza drugog Kaštel Kamerlengo, zaštićeni spomenici kulture.
Igralište Batarija se nalazi u Trogiru, može da primi do hiljadu gledalaca, a na njemu svoje utakmice igra HNK Trogir.
Nacionalni stadion u Kaohsijungu (Tajvan)
Svojim otvorenim dizajnom u obliku spirale, ovaj velelepni stadion ima oblik i izgled zmaja. Tome delimično doprinosi krov, koji se sastoji od 6.500 aluminijumskih ploča sa 4.500 solarnih panela.
Ova impresivna građevina je nastala 2009. godine, za potrebe Svetskih igara koje su se tada održale na Tajvanu. Koštao je 150 miliona dolara, a može da proizvede 1,1 milion kWh solarne energije godišnje, što ga čini jednim od retkih „zelenih“ stadiona.
Kapacitet mu je 55.000, povremeno se na njemu igraju utakmice, dok najčešće služi kao arena za koncerte.
Nacionalni stadion u Pekingu (Kina)
Prvobitno izgrađen za Olimpijske igre u Pekingu 2008. godine, ovaj stadion je postao poznat širom sveta zbog svoje dinamične forme i ogromnog obima.
Za njegov kružni oblik se kaže da predstavlja nebo, dok susedna kvadratna struktura, u kojoj se nalazi Nacionalni centar za vodene sportove, predstavlja kineski simbol planete Zemlje.
Oblik stadiona se takođe naziva i ptičjim gnezdom, zbog grnčarije koja se sastoji od približno 42.000 tona čeličnog okvira.
Tribine primaju 80.000 posetilaca, a svoje utakmice na ovom terenu igraju i muška i ženska fudbalska reprezentacija Kine.
The Float (Singapur)
Otvorena 2007. godine, ova jedinstvena struktura nosi titulu najveće plutajuće pozornice na svetu.
Iako još uvek nije ugostio fudbalske utakmice iznad amaterskog nivoa, The Float se aktivno koristi za koncerte, proslave Nove godine i parade.
Može da primi 27.000 ljudi.
Stadion Aveiro (Portugal)
Svoje mesto na ovoj listi zavredio je i Estádio Municipal de Aveiro u Portugalu.
Dizajnirao ga je arhitekta Tomas Taveira za potrebu Evropskog prvenstva u fudbalu 2004.
Namerno dizajniran da izgleda kao dečija igračka, stadion je živopisnih boja i spolja i unutra, sa tribinama od LEGO cigli i Batenburg krovom, piše loveexploring.com.
Tribine su kapaciteta 32.830 i predstavlja domaći stadion za fudbalski klub Beira Mar, a ponekad i za fudbalsku reprezentaciju Portugala.
Izvor: ( n1info.rs / NovostiPlus.info )