Karina Čela, novinarka, otkriva kako izgleda život u Finskoj, zemlji koja je sedmi put zaredom proglašena za najsrećniju na svijetu.
Sedmi put zaredom, Finska je na vrhu godišnjeg izvještaja o sreći u svijetu, a slijede je njeni sjeverni susjedi Danska, Island i Švedska. Statistički podaci koji potvrđuju ovu činjenicu zasnovani su na Gallup svjetskoj anketi koja obuhvata više od 140 zemalja.
„Ni Finaca nije lako uvjeriti da smo najsrećniji ljudi na svijetu“, ističe Karina. „Imamo kazne za prekoračenje brzine utemeljene na prihodima, i vjerovatno najveći broj metal bendova na svijetu. Ali izgleda da je malo pretjerano tvrditi da smo naj srećniji“, dodaje, te daje kratku analizu života u Helsinkiju iz svoje perspektive.
„Nedavno izabran finski predsjednik, Aleksandar Stub, na društvenoj mreži X podijelio je svoje mišljenje o razlozima uspjeha zemlje – u osnovi, priroda, povjerenje i obrazovanje… Nažalost, moram se složiti s njim oko ove tri teme, ali samo donekle“, kaže Karina.
Obrazovanje, ekonomija, stopa samoubistava
Svoju listu problema koji utječu na sreću Finaca započinje upravo obrazovnim sistemom, koji ocjenjuje kao manje sjajan nego prije.
„Volimo svoju reputaciju kao zemlja s najboljim obrazovnim sistemom, ali moramo priznati da su najnoviji rezultati PISA (Programa međunarodne procjene učenika) pokazali pad performansi u Finskoj, iako su i dalje iznad prosjeka“, piše za Daily Mail.
Slijedi ekonomija.
„Održiva i jaka ekonomija? Ne baš. U manje od tri mjeseca Finska je imala dva velika politička štrajka koja su uticala na mnoge sektore privrede, dok vlada i sindikati još uvijek ne uspijevaju postići dogovor.“
I tu su problemi s depresijom.
„Ne smijemo zaboraviti da je Finska nekada imala jednu od najvećih stopa samoubistava na svijetu zbog zloupotrebe alkohola i antidepresiva. Iako je stopa samoubistava danas prepolovljena, još uvijek je iznad prosjeka EU.“
Nesigurnost zbog Rusije
Ipak, posebno ističe situaciju s Rusijom.
„Ruska invazija na Ukrajinu doprinijela je našem osjećaju nesigurnosti. Čak smo ušli u NATO. Granica duga 1340 kilometara s našim dosadnim susjedom trenutno je zatvorena jer su mudraci u Kremlju odlučili gurati migrante prema granici. To prilično otežava sve poslove u blizini granice koji su zavisili od turizma iz Rusije“, navodi Karina.
„Tako da bih rekla da Finska definitivno nije među najnesrećnijim zemljama na svijetu, ali još uvijek imamo posla prije nego što prosječan stanovnik pristane na izvještaj o sreći koji sponzoriraju UN. Međutim, ako i kada Rusija izgubi rat u Ukrajini i bude prisiljena povući se, tada bismo definitivno bili veoma sretni. Toliko sretni da bi rezultati sreće za naredno desetljeće ili dva bili gotova stvar“, zaključuje.
Izvor: ( nova.rs / NovostiPlus.info )