Ako sumnjate zbog čega ste zaustavljeni, policajci su dužni prvo vas obavijestiti.
Bez obzira da li je u pitanju rutinska kontrola ili ste zaustavljeni zbog prekršaja, mnogi vozači postanu nervozni kad trebaju odgovoriti na pitanja policije. Na primjer, morate odgovoriti na pitanja o sebi. Naravno, takođe je potrebno pokazati vozačku i saobraćajnu dozvolu. Međutim, nikako ne bi trebali odgovoriti na trik pitanje koje mnogi policajci postavljaju odmah po zaustavljanju.
Trik pitanje saobraćajaca: Bolje je odgovoriti s “ne”
Na početku zaustavljanja često se postavlja klasično pitanje: “Znate li zašto smo vas zaustavili?” Naravno, postoje varijacije i sugestivne formulacije ovog pitanja, kao što je na primjer: “Pretpostavljam da znate zašto smo vas zaustavili?”
Neki vozači se zbog ovoga osjećaju pritisnutima da odmah priznaju prekršaj. Međutim, nikada nemojte odgovoriti na to trik pitanje. Umjesto toga, bolje je neutralno reći “ne” i sačekati da vam objasne razlog zaustavljanja.
U suprotnom, moglo bi se protumačiti da ste namjerno počinili prekršaj, kao što je na primjer namjerno prebrza vožnja, svjesni da činite prekršaj.
Ako postoji sumnja, policajac vas prvo mora obavijestiti zašto vas je zaustavio. Također, dužan je obavijestiti vas o vašem pravu da ne morate reći ništa, a ako to ne učini, izjave koje date neće biti upotrebljive pred sudom, ili će se koristiti samo ograničeno, što je praksa u većini zakona EU, prenosi Jutarnji list.
Međutim, morate moći dokazati da niste bili upoznati sa svojim pravom da šutite. Stoga je pametnije suzdržati se od spontanih izjava.
Može li policija pitati kuda idete?
Pored toga, postoje informacije koja policajci mogu pitati, ali niste dužni odgovoriti na njih. To uključuje klasično pitanje “Kuda ste krenuli?”, odnosno upit o odredištu ili mjestu polaska.
To je privatna informacija – no nema potrebe reći da se vozite bez cilja. Takvo ponašanje može biti shvaćeno kao besmisleno vožnja. Dovoljno je reći da vozite, ili informirati policajce o pravu na šutnju na neutralan i pristojan način.
Tokom saobraćajnih kontrola uvijek se ponašajte kooperativno i prijateljski; time ćete olakšati situaciju sebi i policajcima. Ako zaista počinite prekršaj i budete uhvaćeni, pokažite razumijevanje.
Ako reagirate omalovažavajuće, cinično ili uvredljivo, možete se naći u više problema nego što je potrebno. Ako želite osporiti upozorenje, uvijek to možete učiniti kasnije umjesto rasprave sa službenicima na licu mjesta, piše Fenix magazin.
Izvor: ( nova.rs / NovostiPlus.info )