Princeza Kejt Midlton je šokirala svijet objavom da ima rak u duboko ličnoj i emotivnoj televizijskoj izjavi. Princeza od Velsa (42) je saopćila da je podvrgnuta preventivnoj hemoterapiji, a njena bolest je otkrivena nakon velike operacije trbuha u januaru. Stanje princeze je šokiralo javnost koja se pita kako će izgledati njeno liječenje i da li će Kejt uspješno ozdraviti.
Kako kažu liječnici, otkrivanje raka nakon operacije nije neobično.
„Nije baš uobičajeno, ali nije ni neuobičajeno“, rekao je za Mangeš Torat, zamjenik direktora jedinice za klinička ispitivanja Barts u centru za prevenciju raka na Univerzitetu „Queen Mary“.
„Rak se često nađe tokom ili nakon operacije jer pretrage koje se rade pre imaju svoja ograničenja. Kada stvari pogledamo pod mikroskopom i nakon operacije tada dobijemo mnogo bolju sliku o zdravstvenom stanju pacijenta“, dodao je on, prenosi Jutarnji list.
Kako će se Kate liječiti?
U svojoj emotivnoj izjavi snimljenoj u Vindzoru, Kejt je rekla kako ju je njen medicinski tim savjetovao da se podvrgne preventivnoj hemoterapiji. Otkrila je da je u ranoj fazi tog liječenja koje je počelo krajem februara. Za Kejt se sada kaže da je na putu oporavka, a nikakvi drugi detalji nisu navedeni.
Hemoterapija koristi snažne lijekove za napad na tumore i obično se propisuje za direktno liječenje raka ili smanjenje tumora u pripremi za operaciju. Kao u Kejtovom slučaju, hemoterapija se također može koristiti kao preventivna opcija u nadi da će se spriječiti povratak raka.
Ali uprkos tome ne postoje informacije koje bi razjasnile da li je princezi rak već odstranjen ili ne. Princeza priznaje da je njena velika operacija trbuha u Londonu ovog januara, za što su liječnici prije saznanja istine mislili da nije kancerogeno stanje, bila uspješna.
Preventivna hemoterapija ima za cilj zaustaviti povratak raka nakon što se glavni tumor ukloni iz tijela. Britansko javno zdravlje, NHS, kaže da se ona može koristiti za smanjenje rizika od povratka raka nakon radioterapije ili operacije.
Kako izgleda tretman?
Preventivna hemoterapija najčešće se daje kao intravenski ili tablete koje se krvotokom prenose po tijelu. U zavisnosti od vrste, hemoterapija se može primijeniti ili u bolnici ili kod kuće.
Postoji više od 100 vrsta hemoterapijskih lijekova, svi djeluju na sličan način, cirkulišu krvlju kako bi zaustavili reprodukciju kancerogenih ćelija bilo gdje u tijelu, ubijajući ih prije nego što dobiju priliku da se rašire. To ih sprečava u rastu i širenju u tijelu.
Postoje li štetne posljedice?
„Činjenica da lijekovi za hemoterapiju ubijaju ćelije koje se dijele pomaže da se objasni zašto hemoterapija uzrokuje nuspojave. Telesna tkiva se sastoje od milijardu pojedinačnih ćelija, a nakon što potpuno odrastemo, većina telesnih ćelija se ne dijele i ne množe puno, dijele se samo ako treba da poprave neku štetu“, poručuju iz „Cancer Research“.
Ali kako kažu, neke ćelije kao što su one u kosi i koži, još uvijek se dijele kod potpuno odraslih osoba. Budući da tretman neselektivno utiče na telesno tkivo, bez obzira da li su kancerogena ili ne, mogu izazvati nuspojave poput gubitka kose, umora i modrica.
Često pacijent koji je podvrgnut hemoterapiji uzima i druge lijekove namijenjene ublažavanju ili suzbijanju nekih od ovih simptoma koji obično nestanu nakon završetka liječenja.
„U ime NHS-a, zaista mi je žao što čujem ovu šokantnu vijest. Naše su misli s princezom od Velsa i kraljevskom porodicom, posebno dok traje njeno liječenje. Znamo koliko dijagnoza i liječenje mogu biti teški za pacijente i njihove porodice. Pričanje o tome zaista je hrabro i može pomoći drugima da provjere zabrinjavajuće znakove i simptome. Ako ste zabrinuti zbog raka, veb stranica NHS-a ima više informacija“, rekla je Amanda Pričard izvršna direktorka
Izvor: ( nova.rs / NovostiPlus.info )