Davno izgubljeni scenario koji je pomogao “Velikom Getsbiju” da postane klasik na sceni i filmu pronađen je nakon 100 godina.
Roman Skota Ficdžeralda doživeo je razočaravajuću kritiku kada je izašao 1925. godine, sve dok drama nije postala prava brodvejska senzacija.
“Veliki Getsbi”, kultni roman hedonističkog doba džeza, burna je priča iz 20-ih o misteriozno bogatom Džeju Getsbiju i njegovoj ljubavi prema lepoj Dejzi Bjukenen. “Veliki Getsbi” je postao večni klasik, inspirativan za brojne filmove i mjuzikle, ali je 1925. dobio taliko različite kritike da je njegov razočarani autor, F. Skot Ficdžerald, bio veoma uzbuđen kada je inspirisao brodvejsku adaptaciju, piše Dramatizacija Ovena Dejvisa, dobitnika Pulicerove nagrade, iz 1926. godine, izazvala je oduševljene kritike i postala hit ko… …bio je “zaštitnik“ romana, ali je istovremeno bio veoma uzbuđen zbog adaptacije. – Kada je video rani nacrt, rekao je svom agentu 1926. da stavi u moj džep sedamnaest ili osamnaest hiljada bez napora za moju ulogu! Ficdžerald je čuvao obiman materijal koji se odnosi na “Getsbija”, a njegova arhiva na Prinstonu uključuje kritike romana i brodvejske produkcije koje su mu slali Maks Perkins, njegov veliki urednik u “Scribneru”, i njegov agent Harold Ober, dok je pisac bio u Evropi u to vreme. – U njegovoj prepisci sa Perkinsom, možete videti da je bio oduševljen što se to radi. Bio je razočaran kritičkim prijemom “Getsbija”. Znao je koliko je to dobro, ali je dobio neke smrdljive kritike. Mnogi recenzenti su se žalili na moral – izričita je En Margaret. U svom uvodu, ona i Vest pišu da bi, da je Ficdžeraldu bilo dozvoljeno da prisustvuje probama, „nesumnjivo bio naporan“. – U stvari, svako ko danas pročita scenario verovatno će reagovati kao što bi Ficdžerald. “Veliki Getsbi” je postao sekularni spis, ikona. Mnogi od nas su čitali roman toliko često da ga znamo skoro napamet. Treba da se setimo da 1926. “Veliki Getsbi” još nije bi… Najpopularnija filmska ekranizacija “…