U nedjelju, 31. marta, sat će se pomeriti unaprijed – sa 2 sata ujutro na 3 sata ujutro.
Ovog vikenda prelazimo na letnje računanje vremena. U noći sa subote, 30. marta, na nedelju, 31. marta, kazaljka će se pomjeriti sa 2 sata ujutro na 3 sata ujutro.
Sigurno je da ova praksa za nas znači mnogo više od jednostavnog pomeranja kazaljki.
Gubimo sat vremena sna
Sat se pomjera dva puta godišnje – u proljeće i jesen. Iako je namjera promjene sata da nam omogući da uživamo u proljetnom suncu i svim njegovim benefitima, promjena također znači da ćemo izgubiti sat vremena sna, navodi Metro.
Važno je napomenuti da promjena rutine može poremetiti naš uobičajeni ritam, te je moguće da će se pojaviti određene tegobe zbog pomeranja sata. Također, melatonin – hormon koji nam pomaže da spavamo – luči se u mraku i svjetlost ga suzbija, što znači da dodatni sat sunca može uticati na naš ciklus spavanja nekoliko dana.
„Što više dnevne svjetlosti primimo, više ćemo uživati u seratoninu, što može pozitivno uticati na naše mentalno zdravlje“, objašnjava psiholog Daren Stenton.
„Ipak, promjena sata je i dalje prilagodba. Ranjivi smo na nedostatak sna, te čak i jedan sat manje može nas poremetiti. Neki ljudi trebaju četiri dana da se oporave“, dodaje ona.
Kako se pripremiti za pomeranje sata?
Daren je podijelila ključne savjete koji će vam pomoći u tranziciji, uključujući jednostavne promjene koje možete unijeti u svoju dnevnu rutinu i dom, te kako izbjeći da vas promjena poremeti.
Postavite alarm postepeno
Daren preporučuje da počnete postavljati alarm ranije 15 minuta svako jutro otprilike sedam dana unaprijed. Kasnije ćete biti zahvalni sebi.
Pronađite način da se opustite
Stres zbog nedovoljno sna i osjećaj iscrpljenosti će vas dodatno iscrpiti. U stvari, to može povećati nedostatak sna.
Daren predlaže da pokušate pronaći načine za opuštanje, uključujući slušanje „umirujuće muzike“, eksperimentisanje sa „belim šumom“ ili opuštanje uz „neke tehnike hipnoze ili meditacije.“ Ključ je u pronalaženju onoga što vam odgovara.
Investirajte u roletne
Previše svjetlosti može uticati na vašu sposobnost spavanja, stoga zatamnjivanje prostorije može biti fantastična investicija.
Ograničite vrijeme pred ekranom i kofein
Pomeranje sata znači da ćete možda ići u krevet prije nego se vaše tijelo osjeća spremno.
Kako biste pomogli mozgu da se osjeća manje aktivnim, dobra je ideja ograničiti stimulativne faktore poput kofeina i vremena provedenog pred ekranom prije spavanja.
„Kako biste osigurali lakši san, izbjegavajte stvari poput kofeina i ekranima pred spavanje, jer vas mogu previše stimulirati i otežati smirivanje“, savjetuje Daren.
Izvor: ( nova.rs / NovostiPlus.info )