Konzumacija rakije ili gaziranog napitka nakon jela može nam se činiti prijatnom, ali može imati štetne posljedice po zdravlje crijeva i doprinijeti nakupljanju visceralne masti. Dr Blen Tesfu i nutricionist Lorin Harris-Pinkus ističu ove rizike.
Energetska pića
Energetska pića, koja se često koriste za brzo dobijanje energije, mogu imati negativne efekte na zdravlje crijeva i potaknuti nakupljanje visceralne masti.
Sadrže kofein, šećer i veštačke aditive koji mogu poremetiti ravnotežu crijevne flore, izazvati upalu i probleme s varenjem.
Visok sadržaj šećera u energetskim pićima može povećati nivo šećera u krvi i potaknuti skladištenje masti, posebno visceralne masti, ako se konzumiraju u velikim količinama.
„Energetska pića mogu uzrokovati gastritis, upalu i dijareju. Također, mogu izazvati tremor i povećati anksioznost“, upozorava Harris-Pinkus.
Gazirani napici sa šećerom
Napitci bogati dodatim šećerom, veštačkim aromama i konzervansima, poput gaziranih napitaka, mogu štetno uticati na zdravlje na različite načine.
Brzo unošenje šećera iz ovih napitaka može izazvati nagli skok nivoa šećera u krvi, prisiljavajući tijelo da višak energije pretvara u masti.
Osim toga, nedostatak vlakana i hranjivih sastojaka u gaziranim napicima dodatno pogoršava njihove negativne efekte na zdravlje crijeva, otvarajući put mogućim dugoročnim zdravstvenim komplikacijama.
„Gazirani napici sa šećerom sadrže prekomjerne količine dodatog šećera, što može poremetiti crijevnu floru i potaknuti rast štetnih mikroorganizama“, kaže Tesfu.
On dodaje da „konzumacija zaslađenih napitaka može izazvati upalu crijeva niskog intenziteta, što pridonosi gastrointestinalnom nelagodnosti i drugim zdravstvenim problemima.“
Visok unos šećera također je povezan sa smanjenjem raznolikosti crijevne flore, koja je ključna za zdrav probavni sistem.
Alkohol
Alkohol obuhvata različite vrste, od piva i vina do žestokih pića poput vodke i viskija. Prekomjerna konzumacija može imati štetne efekte na zdravlje crijeva, doprinijeti nakupljanju masnog tkiva oko trbuha i drugim ozbiljnim zdravstvenim problemima, upozorava doktor.
Određene vrste alkohola, posebno one bogate šećerom i kalorijama, poput slatkih koktela i vina, mogu oštetiti zdravlje crijeva i potaknuti upalu, što na kraju dovodi do problema s varenjem i debljanja, prenosi City Magazine.
„Prekomjerna konzumacija alkohola može narušiti ravnotežu crijevne flore, što dovodi do disbioze i poremećaja u radu crijeva. Također, redovna konzumacija alkohola povezana je sa povećanim rizikom od upalnih bolesti crijeva, poput Kronove bolesti i ulceroznog kolitisa“, zaključuje Tesfu.
Izvor: ( nova.rs / NovostiPlus.info )