Feritin je važan indikator nivoa gvožđa koje se skladišti u tijelu i od velike je važnosti u dijagnosticiranju anemije uzrokovane nedostatkom gvožđa.
Znakovi niskog feritina, proteina koji skladišti gvožđe u vašem tijelu, uključuju umor, vrtoglavicu i glavobolje. Visok feritin može izazvati bol u stomaku, lupanje srca, bol u zglobovima i još mnogo toga. Za testiranje nivoa feritina, vaš ljekar može naručiti test feritina.
Vaše tijelo se oslanja na gvožđe prisutno u crvenim krvnim zrncima, a njegova glavna uloga je prenos kiseonika svim stanicama.
Bez dovoljno gvožđa, crvene krvne stanice neće moći adekvatno snabdijevati kiseonikom. Međutim, previše gvožđa nije dobro za organizam. Visok i nizak nivo gvožđa mogu ukazivati na ozbiljan osnovni problem.
Test feritina može pokazati da li imate manjak ili višak gvožđa u tijelu, te pružiti opću sliku nivoa gvožđa vašem ljekaru.
Šta je svrha testa feritina?
Poznavanje da li imate previše ili premalo feritina u krvi može pomoći vašem ljekaru da dobije cjelokupan pregled o nivou gvožđa u vašem tijelu.
Što je više feritina u krvi, to je više gvožđa u depou organizma.
Nizak nivo feritina
Vaš ljekar vas može uputiti na test feritina ako imate neke od sljedećih simptoma povezanih sa niskim nivoom feritina:
neobjašnjiv umor
vrtoglavica
hronične glavobolje
neobjašnjiva slabost
šum u ušima
razdražljivost
bolovi u nogama
kratak dah
Visok nivo feritina:
Također možete imati vrlo visok nivo feritina, što također može izazvati neugodne simptome.
Simptomi visokog feritina:
bol u stomaku
lupanje srca ili bol u grudima
neobjašnjiva slabost
bol u zglobovima
neobjašnjiv umor
Nivo feritina također može porasti kao rezultat oštećenja vaših organa, poput jetre i slezene.
Test se također može koristiti za praćenje vašeg ukupnog zdravlja, posebno ako imate stanje povezano sa gvožđem koje uzrokuje da imate previše ili premalo gvožđa u krvi.
Kako se vrši test feritina?
Test feritina zahtijeva samo malu količinu krvi radi precizne dijagnoze nivoa feritina.
U nekim slučajevima, vaš ljekar vam može reći da ne jedete najmanje 12 sati prije vađenja krvi. Prema Američkom udruženju za kliničku hemiju (AACC), test je tačniji kada se izvodi ujutro prije prvog obroka.
Razumijevanje rezultata testa krvi za feritin
Rezultati testa krvi feritina prvo se procjenjuju kako bi se vidjelo da li su vaši nivoi u normalnim granicama. Prema klinici Majo, tipični parametri:
20 do 500 nanograma po mililitru kod muškaraca
20 do 200 nanograma po mililitru kod žena
Imajte na umu da nemaju sve laboratorije iste rezultate za nivoe feritina u krvi. Ovo je standardni opseg, ali zasebne laboratorije mogu imati različite vrijednosti. Uvijek pitajte svog ljekara za normalni opseg određene laboratorije kada utvrđujete da li je vaš nivo feritina normalan, visok ili nizak.
Uzroci niskog nivoa feritina:
Nivo feritina niži od normalnog može ukazivati da imate nedostatak gvožđa, što se može dogoditi kada unosite nedovoljno gvožđa u svojoj svakodnevnoj ishrani.
Još jedno stanje koje utiče na nivoe gvožđa je anemija, odnosno kada nemate dovoljno crvenih krvnih zrnaca za koje se gvožđe vezuje.
Dodatni uslovi uključuju:
obilne menstruacije
stanja stomaka koja utiču na crevnu apsorpciju
unutrašnje krvarenje
Ako znate da li su vaši nivoi feritina niski ili normalni, to može pomoći vašem ljekaru da bolje utvrdi uzrok.
Na primjer, osoba sa anemijom će imati nizak nivo gvožđa u krvi i nizak nivo feritina.
Međutim, osoba sa hroničnom bolešću može imati nizak nivo gvožđa u krvi, ali normalan ili visok nivo feritina.