Svečano otvaranje izložbe “Inspirisani Francuskom” u Galeriji Matice srpske označilo je početak nove izložbene godine u okviru manifestacije “Mesec frankofonije” i u saradnji sa Francuskim institutom u Srbiji.
Izložba „Inspirisani Francuskom“ priča o povezanosti sa francuskom kulturom i umjetnošću putem narativa o uticajima, uzorima i prijateljstvu.
Otvaranje izložbe održano je sinoć u Galeriji Matice srpske, gdje su se prisutnima obratili dr Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica GMS, Ivana Rastović, autorka izložbe i kustoskinja, Maria Levanti, ambasadorka Grčke u Srbiji i predsjednica grupe frankofonih ambasadora, dok je izložbu svečano otvorio Pjer Košar, ambasador Francuske u Srbiji.
Publika je uživala u koncertu benda KLO klo u Velikoj sali Galerije Matice srpske. Sastav KLO klo čine vokal Vanja Manić-Matić, harmonika Lazar Novkov, akustična gitara Predrag Đurić, kontrabas Ervin Malina i perkusije Ištvan Čik.
Upravnica GMS, dr Tijana Palkovljević Bugarski istakla je značaj saradnje sa Francuskim institutom u Srbiji.
– Mesec frankofonije, kao najveći praznik francuske kulture, jezika i umjetnosti, za Galeriju Matice srpske je već duže od decenije prilika i podsticaj da na različite načine ispituje i predstavlja bogate i raznolike veze srpske i francuske kulture.
Autorka izložbe Ivana Rastović osvrnula se na umjetnička djela koja predstavljaju idejna i stilska kretanja srpske moderne umjetnosti.
– Iako različita, stvaralaštvo ovih umjetnika povezuje okretanje francuskim uzorima i Pariskoj školi, što je otvorilo prostor za usvajanje ideja slavnih impresionista, postimpresionista, kubista, fovista i intimista. Njihova djela, koja čine izložbu, ukazuju na entuzijastičan stav i ideju povratka u Francusku, naglašavajući magnetizam Pariza i neizrecivu činjenicu da umjetnici nikad ne bi mogli biti prezasićeni tim pariskim pogledom – istakla je Rastović.
Srpska likovna umjetnost XX vijeka neraskidivo je povezana sa Pariskom likovnom školom, jer je glavni grad Francuske u tom periodu postao centar najnaprednijih umjetničkih pokreta i mjesto susreta umjetnika iz cijelog svijeta. Mladi srpski slikari sanjali su o Parizu i neki od njih su čak ostvarili taj san, boravili i školovali se u tom gradu te izlagali na prestižnim izložbama. Pariz ih je oblikovao kroz ulice, parkove, muzeje i način života, ali je istovremeno formirao i njihove umjetničke poetike kroz različite umjetničke pokrete i ideje koje su dominirale na pariskoj sceni tokom prve polovine XX vijeka.
Najveći dio izložbe čine djela srpskih modernista nastala u međuratnom periodu. Tu su također predstavljena i djela iz prvih godina nakon rata, koja su u novim društveno-političkim okolnostima stvarali nosioci međuratnog modernizma, kao i nove generacije koje su se nadahnjivile istim kreativnim izvorima. Više od 60 umjetničkih radova umjetnika poput Save Šumanovića, Bogdana Šuputa, Petra Dobrovića, Milana Konjovića, Peđe Milosavljevića, Ljubice Cuce Sokić, Lazara Vozarevića, Miće Popovića te skulptorskih dela Đorđa Jovanovića predstavljaju trajna svjedočanstva načina na koji su ovi umjetnici doživjeli Pariz kao centar umjetnosti i kako su svojim umjetničkim radom produbili srpsko-francuske veze.
Izložbu prati istoimeni srpsko-francuski katalog autorke Ivane Rastović. Tokom trajanja izložbe bit će organizovan bogat prateći program u obliku različitih predavanja petkom u 19 sati, vođenja vikendom u 13 i 17 sati te kreativnih radionica za djecu i tinejdžere subotom. Izložba će biti otvorena do 26. maja.
Bonus video: Jesenja izložba ULUS-a 2023.
Izvor: ( nova.rs / NovostiPlus.info )