3.5 C
Beograd
Subota, 7 prosinca, 2024

Najnovije vesti

Biljka iz kuhinje: Spas za srce, visoki pritisak, starenje i rak

- Advertisement -


Bosiljak; Foto: Quim Roser / ImageSource / Profimedia

- Advertisement -

Mnoga istraživanja su potvrdila antiseptičko i antibakterijsko djelovanje bosiljka.

Tradicionalno, bosiljak se koristi za liječenje probavnih tegoba poput grčeva, nadutosti, sporog probavnog sistema i slaba apetita, također smiruje nerve, poboljšava san i raspoloženje. Pomaže kod urinarnih tegoba, plućnih bolesti, dobar je za jetru, protiv gihta i zmijskih ugriza. U narodnoj medicini koristi se kao čaj, sok, tinktura i mljeven u prah.

Istraživanja su potvrdila njegovo antibakterijsko i antiseptičko djelovanje, pa u sezoni infekcija treba koristiti sok od svježih listova bosiljka za liječenje upale uha, dok su listovi svježeg bosiljka stavljani u nos kao lijek protiv lišajeva.

Mljeveni bosiljak se koristi kod upale mokraćne bešike – uzmite količinu praha na vrh noža i popijte s decilitrom mlake vode. Ovo se radi dva do tri puta dnevno.

Zdravstvene prednosti pruža bosiljak kao začin, kao ljekovita biljka i kao eterično ulje. Sadrži magnezij, kalcijum, vitamin K i vitamine B grupe te širok spektar antioksidansa: antocijanin i beta-karoten, eugenol (slatki bosiljak) ili limonen (limunski bosiljak). Antioksidansi su ključni za eliminaciju slobodnih radikala iz tijela. Slobodni radikali su nestabilni molekuli koji nastaju u procesu metabolizma i drugim procesima. Ako se previše nakupljaju, mogu izazvati oksidativni stres i dovesti do raznih bolesti; rak, bolesti srca, reumatoidni artritis, dijabetes… Tijelo proizvodi antioksidante, ali nedovoljno, pa ih mora apsorbirati iz hrane.

Zahvaljujući svom sastavu, bosiljak ima snažna antioksidativna svojstva koja sprječavaju prerano starenje stanica, uključujući i stanice kože. Beta-karoten je prekursor vitamina A, koji štiti srce i krvne sudove, a eugenol može blokirati kalcijumske kanale u tijelu i privremeno sniziti krvni tlak, pokazuju istraživanja. Tu je i magnezij, koji potiče opuštanje mišića i krvnih sudova, jača srčani mišić i poboljšava cirkulaciju. Istraživan je i efekt bosiljka, u ovom slučaju tulsi, protiv raka.

Zaključak je da njegove fitokemikalije mogu pomoći u sprječavanju razvoja nekih tipova karcinoma kože, jetre, usne šupljine i pluća, vjerovatno jer povećana antioksidativna aktivnost mijenja ekspresiju gena, usporava diobu stanica raka i potiče njihovu smrt.

U 2017. godini istraživana su antiinflamatorna svojstva esencijalnog ulja slatkog bosiljka – pokazalo se da mogu pomoći u liječenju različitih bolesti koje uključuju upale (tumori, dijabetes tipa 2, reumatoidni artritis).

Kašika bosiljka sadrži 10,8 mcg vitamina K (oko 12% dnevnih potreba), važnog za zgrušavanje krvi. Njegova visoka razina može ometati djelovanje antikoagulanasa, stoga svako tko uzima takvu terapiju treba se posavjetovati s liječnikom ako planira povećati unos bosiljka, piše zivim.hr.

Izvor: ( nova.rs / NovostiPlus.info )

- Advertisement -

Latest Posts

Možda Vas zanima