Radna grupa za unapređenje materijalnog i radno-pravnog položaja ustanova kulture formirana prije mjesec dana. Beogradska filharmonija, iako nema svog predstavnika u ovoj grupi, pažljivo prati izvještaje sa njihovih sastanaka, tvrde zaposleni u Filharmoniji.
U pismu koje su poslali, izražavaju veliko nezadovoljstvo diskursom predstavnika državne uprave koji, kako navode, kulturu smatraju “malim od palube” koji mora živjeti u sjeni ostalih sektora.
– Traženje “realnih” zahtjeva kako bi sindikati ostalih sektora bili zadovoljni i licitiranje koeficijentima u decimalama dovode u pitanje spremnost države da riješi probleme zaposlenih u kulturi. Postavljamo pitanje šta kultura i Beogradska filharmonija znače za Srbiju? Je li moguće da država izdvaja preko sto miliona eura za sportske klubove, dok zaposleni u kulturi pate od ozbiljnog finansijskog problema?
Ističući njihovo dugogodišnje nezadovoljstvo materijalnim statusom povodom stogodišnjice institucije, insistiraju na ozbiljnom dijalogu s državom.
– Kao akademski građani ovog društva, osjećamo odgovornost prema mladim generacijama koje trebaju razvijati svoje umjetničke talente u svojoj domovini Srbiji, a ne bježati u potrazi za priznanjem i boljim uslovima negdje drugdje. Zahtijevamo ozbiljan dijalog s državom i nismo spremni da nas se svede na status manje bitnih nakon što su svi drugi ispunjeni. Ako želimo snažnu, odgovornu, kulturnu, evropsku, svjetsku Srbiju, moramo izići iz “provincialnog” razmišljanja i postaviti kulturu na pijedestal društvene strukture, tamo gdje joj je vijekovima mjesto – poručuju zaposleni u Beogradskoj filharmoniji.
Podsjetimo, članovi Beogradske filharmonije su uoči koncerta 9. februara u Kolarčevoj zadužbini u Beogradu pročitali javni apel pred publikom koja ih je podržala ovacijama. U ovom obraćanju javnosti između ostalog su poručili:
– Noseći ime našeg grada i zemlje širom svijeta, sustrećemo se sa činjenicom da smo visoko obrazovani, a nisko vrednovani u svojoj zemlji. Sviramo izvrsno, a plaćeni smo nedovoljno…
U međuvremenu, podršku su im pružili iz Srpskog narodnog pozorišta. Na Svjetski dan šale, u ponedjeljak u pet minuta do 12 sati, zaposleni u SNP će održati treći jednočasovni štrajk upozorenja, kako nijedan njihov zahtjev nije uzet u razmatranje, niti je bilo ko ozbiljno shvatio zakonsku obavezu o pregovorima na koje su pozvani.
Bonus video: Mi smo umjetnici, a ne divljaci, ali dosta je bilo tapšanja po ramenu
Izvor: ( nova.rs / NovostiPlus.info )