Gruzijske vlasti su blizu usvajanja zakona o stranim agentima sličnog ruskom modelu. Građani se okupljaju na ulicama, opozicija pruža otpor, ali zakon ide ka usvajanju, strahujući da će ugušiti slobodne medije i civilno društvo.
Napetost raste u ulicama Tbilisija. Kada demonstranti prisustvuju ispred vrata parlamenta, policija koristi suzavac i vodene topove. Neki iz mase bacaju flaše s vodom ili kamenje na policiju koja se brani štitovima, navodi DW.
Izvještaji sugeriraju da je više policajaca povrijeđeno, kao i jedan demonstrant.
„Ne bojimo se ničega“, kaže jedan od učesnika protesta. „Ovo je naša budućnost, biramo Evropu.“ U masi se vijore zastave Evropske unije.
Ko su „strani agenti“
Stranka “Gruzijski san” planira da usvoji zakon “o transparentnosti stranog uticaja” u narednim danima, sličan ruskom zakonu, što je izazvalo proteste.
Sličan prijedlog je bio na stolu prošle godine, ali je povučen nakon masovnih demonstracija.
Prema nacrtu zakona, nevladine organizacije koje dobiju više od petine svojih sredstava iz inostranstva moraju se registrovati kao agenti stranog uticaja i objaviti svoje prihode. Vlasti tvrde da je neophodna transparentnost u svemu.
Opozicija je protiv. Jedan od poslanika opozicije tvrdi da bi ovaj zakon, poput onog sprovedenog u Kremlju, javno označio ljude kao agente, špijune i izdajnike.
U srijedu je zakon na drugom čitanju u parlamentu dobio ubjedljivu većinu – 83 za, 23 protiv. Morat će biti usvojen i u trećem čitanju, koje se očekuje sredinom maja. U parlamentu je bilo žustrine, pa čak i fizičkog sukoba.
Zakon sličan ruskom
Predsjednica Gruzije Salome Zurabishvili kritikovala je predloženi zakon i najavila da ga neće potpisati. Većina u parlamentu može premostiti vet, što znači da bi zakon na kraju mogao biti potpisan i od strane predsjednika parlamenta.
Protestanti u Tbilisiju kritikuju zakon navodeći da podsjeća na propise koji su na snazi u Rusiji, a koji su usmjereni ka sistematskom gušenju civilnog društva i nezavisnih medija.
„Ovo je kontrola medija i nevladinog sektora“, kaže jedna demonstrantica. „Zakon je proruski.“
S obzirom na rat u Ukrajini, Gruzija se u decembru kandidovala za članstvo u EU. „Moramo se boriti protiv ovog zakona i svega što nas udaljava od Europe“, ističe drugi učesnik protesta. „Moraćemo učiniti sve kako bismo brže pristupili EU.“
Evropska unija je također kritikovala zakon i postupak policije prema demonstrantima, podsjećajući gruzijske zvaničnike na obaveze kandidata za pristup EU.
Vladajuća stranka ističe podršku evropskim integracijama, ali također održava dobre odnose s Moskvom.
Da li je lider opozicije pretučen?
Lider opozicione prozapadne stranke Ujedinjeni nacionalni pokret, Levan Kabiešvili, uhapšen je i navodno pretučen od strane policije, tvrdi se iz njegovog tabora.
Zamjenik ministra unutrašnjih poslova izjavio je da je Kabiešvili uhapšen zbog probijanja policijskog kordona i pružanja otpora u utorak. Te večeri je privedeno preko šezdeset osoba. Opozicija i demonstranti „neprestano vrše nasilje“, zaključuje zamjenik ministra.
Međutim, u srijedu se Kabiešvili pojavio u parlamentu s vidljivim povredama nosa i oka, apelirajući na vlasti da odustanu od zakona. „Još samo pet mjeseci do izbora. Možda više nikada neću vidjeti na to oko, ali u zemlji će istina biti prepoznata.“
Odnosi između Rusije i Gruzije su komplikovani još od raspada Sovjetskog Saveza, posebno nakon kratkog rata 2008. godine kada je Tbilisi izgubio kontrolu nad dvije separatističke proruske regije, Abhazijom i Južnom Osetijom.
To i dalje ostaje glavni ključni faktor u odnosima dviju zemalja, koji su djelimično normalizovani od tada. Gruzija je podržala međunarodne rezolucije koje osuđuju rusku agresiju u Ukrajini.
Parlamentarni izbori predstoje u oktobru ove godine. Posljednje ankete pokazuju da vladajuća stranka “Gruzijski san” uživa podršku od oko 36 posto, dok Ujedinjeni nacionalni pokret može računati na oko 21 posto glasova.
***
BONUS VIDEO – Global fokus: Indijski izbor i gruzijska pobuna
Izvor: ( nova.rs / NovostiPlus.info )