Povedite danas neko dijete u pozorište“, naglašavaju iz ASITEŽ-a, organizacije koja promoviše sve oblike izvođačkih umjetnosti za mladu publiku.
U cilju skretanja pažnje šire javnosti na pozorišnu umjetnost namijenjenu najmlađoj publici, 2001. godine je uspostavljeno da 20. mart bude Svjetski dan pozorišta za djecu i mlade – globalno slavlje koje, makar na kratko, ističe značaj pozorišta i scenskih umjetnosti u životima mlade publike.
– Cilj je promovirati prava djece na kvalitetno pozorišno i scensko iskustvo, poticati kreativnost i maštovitost te njegovati empatiju i razumijevanje. Okupljanjem profesionalaca iz pozorišne i scenske umjetnosti, edukatora i umjetnika iz cijelog svijeta, ovaj dan inspirira na suradnju i inovacije u pozorišnom i izvođačkom stvaralaštvu – objašnjava Diana Kržanić Tepavac, predsjednica nacionalnog udruženja ASITEŽ.
Svake godine nacionalni centri ASITEŽ-a širom svijeta organizuju aktivnosti koje obuhvataju konferencije, predstave, radionice te specijalne medijske događaje, sve pod okriljem kampanje #PovediteDeteUPozorište. Taj dan služi kao podsjetnik na važnost pozorišnog i scenskog stvaralaštva koje je dostupno, inkluzivno i relevantno djeci i mladima širom svijeta.
Svjetski dan pozorišta je važan datum, a ASITEŽ poručuje svima: „Povedite danas neko dijete u pozorište“ – podsjetnik o odgovornosti odraslih da djeci i mladima omoguće što više umjetničkog iskustva. Odvesti dijete u pozorište znači ponovno povezivanje s izvođenjem uživo, s idejama i emocijama, vezama među ljudima, ali i čuvati pravo djece i mladih na umjetnost, kulturu i slobodu izražavanja. Slušati djecu i mlade je vrlo važno – još je važnije čuti ih i prihvatiti potrebu za promjenom”, istakla je Su Džajls, predsjednica ASITEŽ-a.
Još važniji je kontekst u kojem se posmatra mlada publika danas, smatra dramaturginja Milena Depolo:
– Mi, koji se obraćamo maloj i mladoj publici, ne bismo trebali posmatrati njih kao “buduću publiku”, oni su sada, u ovom trenutku, naša publika, najvrednija na svijetu. Oni sada upijaju priče koje im pričamo, raširenih očiju i otvorenih srca. Oni ustaju i dobacuju likovima na sceni. Oni navijaju za i protiv njih. Upozoravaju ih na opasnosti. Pa, koja publika tako spremno i bez rezerve ulazi u svijet koji smo izgradili na sceni?
U isto vrijeme, Svjetski dan pozorišta za djecu i mlade prilika je za javni razgovor o položaju umjetnika koji svakodnevno stvaraju za najmlađu publiku. Taj dan – 20. mart 2024. godine – trenutak je fokusa u kojem, ističe se, članovi ASITEŽ-a širom svijeta mogu da pogledaju što se dešava u sektoru, u društvu i publici.
Kada je o Srbiji riječ, postoji ukupno 13 aktivnih festivala u kojima učestvuju profesionalna pozorišta i nezavisne organizacije sa programima namijenjenim djeci i mladima.
U posljednjih nekoliko godina primijećen je porast broja festivala u našoj zemlji, kao i broj nagrada tj. nagrađenih. Umjetnici koji su svoje stvaralaštvo posvetili djeci i mladima postavljaju pitanje, da li je zbog porasta kvantiteta opala vrijednost nagrada i postoji li način da se zadrži trend porasta kvantiteta, ali da to ne ugrozi značaj koji su nagrade imale za dramske umjetnike, a pogotovo za umjetnike na početku svog stvaralačkog r
Izvor: ( nova.rs / NovostiPlus.info )