Izložba slika „Drugi prostor“ Igora Jovanovića biće otvorena u četvrtak, 28. marta u 19 časova, u galeriji Kuće legata.
“Kod Igora Jovanovića se osjeća jasan trag poznog modernizma. To su tragovi koji su vizualno uočljivi iako zamagljeni, trag geometrijske apstrakcije i da paradoks bude veći- trag takozvane lirske apstrakcije; u oba slučaja nefiguralnih umjetničkih pravaca. Gotovo u šali moglo bi se reći da on svojim slikarstvom pjeva svoj lajtmotiv i geometrizmu i lirizmu umjetnosti koja je u drugoj polovini XX vijeka, još uvijek imala neki dominantni renome”, istakao je, između ostalog, istoričar umjetnosti i reditelj Đorđe Kadijević dodao:
“Jovanovićeve slike imaju nedmosmislenu privlačnost, imaju u sebi nešto od klasičnog osjećanja ljepote, čega inače nema u ekstremnom modernizmu, kome je on bliži nego posmodernoj. Njegova upotreba boje je onako slobodarska na način lirske apstrakcije enformela, tašizma ali unutar struktura koje on stvara na platnu uvek postoji jedna konsekventnost formalna, ali u istoj meri i estetski kontrolisana. Radi se, znači, o jednom darovitom čovjeku koji je svojom nesumnjivom energijom i sposobnostima u neadekvatnoj i ne samo lokalnoj nego opštoj sredini u kojoj vlada opšte stanje duha oličeno u panorami ordinarne stvarnosti u kojoj živimo sa neshvatljivim činjenicama da se u ovo vrijeme na početku XXI vijeka oko nas događaju klasični ratni sukobi sa svim strahotama o čemu još uvijek žive individue koje su preživele II svjetski rat, jednostavno nisu mogli da povjeruju da je to moguće.”
Slikar Igor Jovanović završio je Akademiju umjetnosti u Novom Sadu, živi i stvara u Beogradu. Ljubav prema slikarstvu naslijedio je od oca, slikara Aleksandra Jovanovića.
Igor Jovanović je o ovoj izložbi svojevremeno izjavio da je drugi prostor onaj koji je bez nekog opterećenja – ispunjen ljubavlju, muzikom, tonovima, ritmom.
“Sama poetika prostora, crteži i boje govore nam o nekoj rasterećenosti, a inspiracija je bila muzika. Konkretno, džez i afrička muzika koja ima ritam, i o tome govore boje”, objasnio je umjetnik.
“Igor je izgradio prepoznatljiv likovni izraz, koji je zasnovan na iskustvima generacija pre njega. Njegovo delo nije samoniklo. Pronašao je svoj put i on ga dalje uspješno nadograđuje. U širem kontekstu Igorovo slikarstvo pripada, korpusu apstrakcije, geometrijske apstrakcije. Igorovo slikarstvo i njegova izražajnost se oslanja na boju i njene međusobne odnose. Na nekim slikama koristi komplementarne boje crvene i zelene, dve najudaljenije a čine harmoniju. Ovaj bojeni odnos prisutan je u djelu Vasilija Kandinskog gdje se Igor s pravom oslanja na korene apstraktne umjetnosti. Ono što je dobro jeste da Igor ne podleže ofanzivnom uticaju digitalnog okruženja, elektronike, led tehnologije”, naveo je istoričar umjetnosti Dragan Milivojević Pale.
Bonus video: Jesenja izložba ULUS-a 2023.
Izvor: ( nova.rs / NovostiPlus.info )